Зимовий цикл українських свят – народні звичаї та традиції

Проект ПСС Карітас Маріуполь

Зима славиться багатьма святами.Одне з найважливіших є Різдво Христове.Чекаючи на першу зірку, люди збиралися всією родиною на урочисту Святу вечерю. Так, після канікул, діти охоче розповідали про проведені свята, родинні вечори в нашій кімнаті «Карітас» проекту «Психосоціальний супровід дітей та батьків/опікунів у буферній зоні на сході України».

Щирі емоції принесло свято Меланки на Щедрий вечір. Головним дійством стало щедрування – співані побажання щастя господарю та всій його родині. Наші Андріївські «щедрувальники» у стінах рідної школи  відвідали класи, вчительську та й не минули нашу кімнату «Карітас». Дзвінки голоси щедрих побажань та віршів лунали в кімнаті, надихаючи на подальшу плідну роботу з дітьми.

Одна з найважливіших тем історії нашої країни – День Соборності України. Цей день увійшов до національного календаря як велике державне свято. Шкільна та громадська спільнота зібравшись разом під час перегляду колективної вистави, нагадали про єдність українських земель. На одній паралелі з Днем Соборності в школі проходив патріотично – виховний тиждень історії, де відбулися тематичні уроки, виставки літератури та фотоматеріалів.

Дуже доречними до тижня історії та Дня Соборності стали подарунки від БФ «Карітас Маріуполь». Шкільна бібліотека поповнилась книгами про минуле нашої держави і про її видатні постаті у культурному та громадському житті. Старшокласники вже встигли ознайомитись та гідно оцінити подаровану літературу.

Окрім проведених свят в кімнаті «Безпечного простору» продовжуються заняття з НАУКМА. На данному етапі ми вчимо школярів розрізняти нормальні реакції на складні події і безпечно справлятися з важкими спогадами. Вікові можливості спонукають бажання школяра опановувати все ширший життєвий простір – природній, предметний, соціальний.

Незвичні ситуації, зіткнення з новим, невідомим, вимагає підвищення здатності дитини контролювати власну поведінку, регулювати свої емоції, утримуватись від необачних дій, поводитись терпляче, виявляти витривалість. Дитина починає відчувати задоволення від випробування власної долі: намагається братися за виконання складного, ризикувати, відмовлятися від допомоги, приречує себе на  певні незручності, порівнює власну витривалість з витривалістю інших людей.

Особливого значення набуває здатність утримуватись від сліз та незадоволення в разі невдачі, програшу, зустрічі з труднощами. Дитина сприймає пояснення дорослого з приводу того, що кожна людина в житті періодично виграє і програє, намагається поводитись гідно в обох ситуаціях, виважено ставитись до труднощів, не втрачати рівновагу під час змагань та різноманітних конкурсів. З допомогою дорослих школяр виховує власну вольову поведінку предметом уваги, аналізу, оцінки. Таким чином в нього формується якість самовладнання як базова складова особистості.

Соляник Ірина