За кордон без згоди батька

За кордон без згоди батька

Іноді трапляється так, що розбіжності між батьками або їх розлучення призводять до ситуації, коли один із них відмовляється видавати іншому дозвіл на вивезення дитини за кордон. Така ситуація не повинна бути перешкодою. Треба запастися терпінням і часом – виїзд дитини за кордон можливий за рішенням суду. Саме такі справи зараз вирішуються у суді за допомогою юрисконсультки БФ «Карітас Маріуполь» Оксани Федорової, яка у межах проєкту «Впровадження нових моделей надання безоплатної правової допомоги через місцеві органи влади», що реалізується БФ «Карітас Маріуполь» у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру надає безкоштовну правову допомогу мешканцям Мар’їнської громади.

Йдеться про сім’ї, де батько не приймає участі у вихованні дитини, не сплачує аліменти або перебуває на території, непідконтрольній уряду України. За умовами ч. 2 ст. 4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» оформлення проїзного документу для дитини проводиться на підставі нотаріально засвідченого клопотання батьків або законних представників батьків. Такі ж умови діють у разі потреби самостійного виїзду неповнолітньої дитини за кордон.

«Наше завдання – допомогти дітям побачитися з родичами за кордоном, надати можливість виїхати на оздоровлення або за гуманітарними програмами самостійно або у супроводі одного з батьків. Зазвичай консультації закінчуються складанням позовної заяви «Про надання дозволу на виїзд малолітньої дитини за кордон без згоди батька», яка надає мамам можливість подорожувати з дітьми. Звернення до суду – необхідна міра, бо у більшості випадків неможливо в інший спосіб вплинути на батьків дітей, які не цікавляться проблемами власної дитини, а нотаріально завіреного дозволу немає.  Про сплату аліментів я взагалі мовчу, заборгованість по ним – окрема тема. А якщо батьки ще й проживають на непідконтрольній уряду України території, то контактувати з ними з будь-якого питання взагалі неможливо, а на дії українських державних виконавців вони не звертають уваги. На сьогодні з трьох справ, наданих до суду для перетину кордону без дозволу батька, одна вже має  позитивне рішення», – коментує ситуацію юрисконсульт БФ «Карітас Маріуполь» Оксана Федорова.

По допомогу у вирішенні будь-яких юридичних проблем можна завжди звернутися до фахівців БФ «Карітас Маріуполь», які зараз працюють у 16 громадах Донецької і Луганської областей.

*** Цю статтю підготовано у межах проєкту «Впровадження нових моделей надання безоплатної правової допомоги через місцеві органи влади», що реалізується БФ «Карітас Маріуполь» у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.