Юристи «Карітас Маріуполь» інформують: незаконні дії колекторів можна оскаржити у суді

Юристи «Карітас Маріуполь» інформують: незаконні дії колекторів можна оскаржити у суді

З 14 липня 2021 року в Україні діє закон №1349-IX щодо захисту прав споживачів при врегулюванні простроченої заборгованості, більш відомий як «антиколекторський закон». Він встановлює вимоги до етичної поведінки колекторів у процесі стягнення боргу та регулює роботу колекторських компаній. Про це повідомив Національний банк України. Однак, не зважаючи на це, колектори продовжують перевищувати свої повноваження, що призводить до звернень громадян до юристів.

Цього року в Мар’їнці до юрисконсультки БФ «Карітас Маріуполь» Оксани Федорової надійшло п’ять таких звернень. Мешканці раптом помічають, що пенсія значно зменшується, з неї починають стягувати однакові грошові суми, ніби для погашення боргу. Нині частина таких справ розглядаються в суді, а по деяким –  уже винесено позитивне рішення на користь бенефіціарів – пенсіонерів віком, старших 70 років.

«Є в нашому регіоні специфіка – у багатьох житло зруйноване або не придатне до проживання, і наші бенефіціари, які вимушено проживають за іншими адресами, не отримують ніяких поштових відправлень, зокрема й від банківських установ. Тому моя робота починається з пошуку за автоматизованою системою виконавчого провадження, хто саме відкрив таке виконавче провадження. Тоді пишемо запити на надання документів, якщо виконавець в Києві, а якщо це наш ВДВС – бабусі їдуть за документами самостійно. Обов’язково до суду направляємо разом із позовом про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, заяву про забезпечення позову – зупиняємо утримання з пенсії до винесення рішення суду. Термін розгляду  такої справи з моменту складання позову до прийняття рішення судом – 4-5 місяців. Потім працюю з виконавцем над закриттям виконавчого провадження, надсилаю виконавчі листи на повернення витрат на судовий збір. На практиці всі рішення позитивні, оскільки з самого початку дії колекторів із нотаріусами незаконні», – коментує перебіг подій фахівчиня БФ «Карітас Маріуполь».

За порушення нового закону колекторів та кредиторів чекають санкції – від попереджень та штрафів до призупинення чи позбавлення ліцензії, а для колекторів передбачається виключення з реєстру та автоматична заборона на зайняття колекторською діяльністю. Для цього достатньо двох підтверджених скарг від споживачів.

*** Цю статтю підготовано у межах проєкту «Впровадження нових моделей надання безоплатної правової допомоги через місцеві органи влади», що реалізується БФ «Карітас Маріуполь» у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

*Думки, зауваження, висновки або рекомендації, викладені в цій статті, належать  виключно авторам і не обов’язково відображають погляди ООН та урядів Данії, Швейцарії та Швеції.