Встановлення факту народження або смерті особи з непідконтрольних уряду України територій – роз’яснення юриста

Встановлення факту народження або смерті особи з непідконтрольних уряду України територій – роз’яснення юриста

Однією з найактуальніших проблем для мешканців непідконтрольних уряду України територій є проходження процедури встановлення факту народження або смерті для отримання відповідних документів українського зразка. З 2021 р. до пункту надання безкоштовної правової допомоги у Станиці Луганській з цього приводу звернулося вже понад 10 осіб.

Юристка БФ «Карітас Маріуполь» Ірина Попова розказує, що з початку роботи за проєктом «Впровадження нових моделей надання безоплатної правової допомоги через місцеві органи влади», що реалізується у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру, по семи справам вже є позитивні рішення судів.

«Особливості провадження у таких справах регулюється статтею 317 ЦПК України. Оскільки ця категорія справ розглядається судами невідкладно, ми маємо такий результат. Отримання свідоцтва про народження або смерть українського зразка дає громадянам, які мешкають на непідконтрольних уряду України територіях, право на отримання відповідних пільг, гарантій, соціальної допомоги та оформлення спадщини у відповідності до українського законодавства», – каже фахівчиня.

 Ирина Попова Встановлення факту народження або смерті особи з непідконтрольних уряду України територій – роз’яснення юриста

Заявниками при зверненні до суду можуть бути батьки, близькі родичі та їх представники за наявності документів, що підтверджують родинні стосунки або право на представництво.  Саме так зробив мешканець Луганська Григорій Макухін. Він заздалегідь потурбувався про документи, але все одно їздив двічі через умови перетину КПВВ.

«Я був представником родичів померлого, які делегували мені повноваження на отримання свідоцтва про смерть. Спочатку я все розпитав по телефону у юриста «Карітас», дізнався, які документи треба підготувати. Добре, що фахівець обізнаний,  зворотній зв’язок завжди є, можна у будь-яку мить спитати, якщо щось не ясно, нема потреби безліч разів їздити туди-сюди. Коли вже я приїхав до Станиці, заяву до суду з усіма необхідними документами ми відправили доволі швидко, за кілька годин, а от рішення довелося чекати майже місяць. Може на це травневі свята так вплинули, може завантаження самого суду, може те, що рекомендовані листи йдуть значно довше, ніж звичайні, не можу відповісти. Але все вже зроблено – свідоцтво отримано. Дуже дякую за допомогу», – розказує Григорій.

«Підставою заяви до суду є медичне свідоцтво про народження (форма 103/у) та медичне свідоцтво про смерть (форма 106/у), видані відповідними медичними закладами на непідконтрольних уряду України територіях. До них додаються копії інших документів. Різниця в обох випадках полягає в тому, що при встановленні факту народження можна звернутися до будь-якого суду на території України, а у разі встановлення факту смерті  заяву можна подавати тільки за місцем реєстрації заявника. Ще один момент, на який треба звернути увагу, – це скасування вимоги отримання письмової відмови від органів державної реєстрації  актів цивільного стану згідно листа-роз’яснення Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду (лист від 22.04.2021 № 985/0/208-21). Тепер не потрібно звертатися спочатку  до будь-якого відділу РАЦСу на підконтрольних уряду України територіях та отримувати письмову відмову», – пояснює Ірина Попова.

Повний перелік документів та консультації з будь-якого питання можна завжди отримати у юристів БФ «Карітас Маріуполь».

У Луганській області:

  • Ірина Попова (Станично-Луганська територіальна громада) – 050-405-35-47
  • Тетяна Горька (Нижньотеплівська селищна територіальна громада) – 050-405-35-42
  • Ігор Чубар (Щастинська міська територіальна громада) – 050-405-35-50

У Донецькій області:

  • Оксана Федорова (м. Мар’їнка) –  050-013-25-53
  • Світлана Брагунцова (смт. Мангуш) – 050-013-25-56, 067-267-58-13
  • Олександр Крайній (м. Покровськ) – 050-405-35-52
  • Олександр Пефтібай (м. Волноваха)  – 050-013-25-68, 067-267-58-16
  • Олександр Яроцький (смт. Нікольське) – 050-405-35-41

Усі пункти надання безоплатної правової допомоги працюють з понеділка по п’ятницю з 09:00 до 17:00


*** Ця стаття підготована у межах проєкту «Впровадження нових моделей надання безоплатної правової допомоги через місцеві органи влади», що реалізуєтья БФ «Карітас Маріуполь» у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.

*Думки, зауваження, висновки або рекомендації, викладені в цій статті, належать  виключно авторам і не обов’язково відображають погляди ООН та урядів Данії, Швейцарії та Швеції.