ПСИХОЛОГИ У ЗОНІ АТО

Чи потрібні психологи у зоні АТО?

Вже більше двох місяців психологи благодійного фонду «Карітас Маріуполь» працюють з дітьми у селах та містах “першої лінії” (там, де “літає” та “бахкає”).

«Конечно дети изменились. Малыши боятся сами дома оставаться, спят плохо. А старшие ожесточились, потеряли мотивацию учиться. У нас нет психолога в поселке и нет возможности консультироваться с психологами. Мы бы хотели, чтобы вы настроили детей на то, что война – не навсегда. Что нужно жить, учиться, быть терпеливее друг к другу, к родителям. И хотелось бы, чтобы вы и нас научили, как на это настроить детей» – Світлана, завуч з виховної роботи мирненської середньої школи, відповідає на запитання наших психологів про стан дітей та запити на психологічну допомогу.

Наталя Анісімова та Олена Пономарьова – психологи Карітас Маріуполь, що працюють з дітьми у школах Мар’їнки, Кам’янки, Мирного. Техніки, що застосовують Олена та Наталя, досить прості, але результати з’являються вже на другому занятті.

З першими – четвертими класами малюють «ідеальний світ», як його собі уявляють малі, та у якому їм нічого не загрожує. «Інколи діти малюють печеру або підвал, якихось драконів, що мають їх захищати, малюнки виконують у сірих, чорних, коричневих тонах. Це показує, що діти не уявляють світ без загрози. Це велике навантаження на нервову систему – жити в постійному стресі та не мати надії. Поступово, розмовляючи з дітьми, ми підштовхуємо їх до думки, що у світі багато такого, що може їм допомогти зняти напругу, та що світ може бути безпечним та яскравим. Звертаючись до цих думок, коли їм важко, діти можуть заспокоювати самі себе» – коментує роботу з молодшими класами Олена.

А ось доросліших дітей, 6-й клас, Наталя вчила робити «ловця снів». Розповівши легенду про оберіг «ловець снів», Наталя показує, та допомагає кожному власноруч зробити паперового лелеку. Дуже важливо робити оберіг з гарними думками. Він має «оселитися» біля ліжка, та «відловлювати» погані сни, пропускаючи тільки добрі. На запитання, як працює ця техніка, Наталя розповідає: «Психологічно діти почуватимуться спокійніше та впевненіше, коли знатимуть, що є щось чарівне, здатне упоратись з тим, з чим сам не впораєшся – наприклад із нічними жахами».

Часто під час роботи з дітьми зони АТО виходять назовні психологічні травми, спричинені не тільки війною, пов’язані з насильством в сім’ї, серйозними фізичними травмами, втратою близької людини. З такими дітьми наші психологи працюють індивідуально.

Нажаль, на дитячі психологічні травми війни накладаються ще й травми занедбаного дорослими мира.