Отримали соціальну допомогу на дітей, тепер змусимо батька платити аліменти – юрист

Коли мова заходить про аліменти, виникає асоціація з розлученим подружжям, з дітьми і виплатою коштів одним з батьків на їх утримання. Статистика свідчить, що більшість судових суперечок та виконавчих листів пов’язані саме з «дитячими» аліментами, з ними найчастіше зустрічаються роботодавці, юристи та соціальні служби.

З вересня по листопад 2021 року юрисконсульт БФ «Карітас Маріуполь» Валерій Слободянюк у рамках проєкту «Програма правової допомоги та економічного розвитку Східної України» допомагав мешканці села Кальчик Маріупольського району Донецької області Алевтині Бугриновій, яка опинилася у складній життєвій ситуації через відсутність коштів на утримання дітей.

Історія молодої жінки починається з 2014 року. З того часу, як у Донецьку почалися бойові дії, а точніше біля аеропорту, неподалік якого молода жінка жила з чоловіком та малою дитиною. Рятуючи своє життя та життя сина, вона була змушена виїхати з Донецька.  Чоловік із міста їхати відмовився, вступивши до лав незаконних збройних формувань так званої «ДНР». Так скінчилося тихе сімейне життя. Алевтині довелося переїхати подалі від війни у село Кальчик, у орендований будинок. Вона оформила розлучення з чоловіком, а з часом вийшла заміж за місцевого хлопця  та народила ще двох дітей – сина та доньку. Але і тут не склалося. Новий чоловік пішов до іншої, залишивши Алевтіну  з трьома малолітніми дітьми в чужому будинку і відмовившись платити аліменти на утримання своїх діток. Деякий час жінка існувала за рахунок декретних виплат – раніше вона працювала на заводі у Маріуполі – та допомоги куми, що мешкає поруч. Двічі Алевтині було виділено допомогу дитячими речами від волноваських волонтерів. Але матеріальне становище дедалі погіршувалось, допомоги від родичів не було, і жінка була вже ладна знову піти працювати на завод у добову зміну та залишати дітей під наглядом куми. Щоб отримати хоч які кошти на дітей, Алевтина звернулася по допомогу до юриста БФ «Карітас Маріуполь» з проханням скласти необхідні документи щодо стягнення аліментів з чоловіка.

Юрисконсульт допоміг жінці скласти позов про розлучення та два позови про аліменти, а також домогтися відкриття виконавчих проваджень за цими позовами, отримати довідки про заборгованість по аліментах і на підставі них призначити Алевтині в місцевому ЦНАПі соціальну допомогу на утримання її дітей, яку вона отримає вже у листопаді поточного року. Крім цього, Алевтина отримала консультаційну допомогу з приводу притягнення до кримінальної відповідальності її чоловіка за ст. ч. 1 ст.164 КК України за фактом злісної несплати аліментів. Місцевий відділ поліції вже порушив кримінальну справу за цим фактом, і це дає надію на швидке стягнення аліментів із боржника.

***Опубліковано у рамках «Програми економічного розвитку східної України», що реалізується БФ «Карітас Маріуполь» та Данською радою у справах біженців (DRC) за підтримки урядів Швейцарії і Великої Британії.