КАРІТАС МАРІУПОЛЬ в пошуках «живої» води

БО «КАРИТАС МАРІУПОЛЬ» надалі продовжить пошук та вивчення можливостей для забезпечення питною водою жителів даного населеного пункту.

За 35 верст від Маріуполя, на березі закруту річки Кальміус, розкинулося село Чермалик. Одне з найстаріших поселень Донбасу, вік якого понад двісті тридцяти років. Село засноване греками переселеними з Криму.

Воно і сьогодні є місцем компактного їх проживання. Місцеві греки дбайливо зберігають місцеві діалекти, традиції і свою національну культуру. На початку минулого століття число жителів в селі Чермалик перевищувало три з половиною тисячі. Подальший відтік жителів в міста і подальша урбанізація, а також війни – друга світова і «гібридна» завдали селу демографічного удару.

Сьогодні в селі проживає всього півтори тисячі жителів, причому велика частина з них – пенсіонери. Роботи в селі нема, основна частина населення живе за рахунок присадибної ділянки та особистого натурального господарства.

Обстріли села бойовиками “ДНР”, відсутність робочих місць, складності з отриманням медичної допомоги, складності з опалюванням в зимовий період – ось далеко не повний перелік проблем жителів села. Сюди ж можна віднести відсутність в селі питної води. Вода, яка надходить з водопроводу для пиття не придатна і жителі змушені купувати в магазині бутеліровану. Це теж проблема, з огляду на розміри пенсій у селян.

22 серпня група співробітників БО «КАРІТАС МАРІУПОЛЬ», що займається проектом забезпечення питною водою населених пунктів прифронтової смуги, зробила попереднє обстеження водокористування в селі Чермалик.

Село має в наявності дві свердловини, вода однієї з яких, судячи по паспорту, достатньо хорошої якості і придатна для пиття, проте її потужності не вистачає для задоволення потреб населення. Друга свердловина, потужніша за продуктивністю, але має воду низької якості. Вода з обох свердловин закачується в загальні водонапірні башти (цистерни), там змішується і в такому вигляді, придатна лише для технічних потреб, надходить споживачам.

Слід зауважити, що цистерни, які використовуються в якості водонапірних веж, проржавіли, мають численні тріщини, вода з них постійно витікає назовні. В результаті близько них утворилося рукотворне болото. Очевидно, що найближчим часом відбудеться повне руйнування цистерн і село виявиться без централізованого водозабезпечення.

В районі свердловини №1 можна зробити пробне буріння і в подальшому отримати більш потужну свердловину з метою поліпшити забезпечення населення питною водою. Однак такий проект навряд чи здійснимо зараз з огляду на те, що ця ділянка розташована на березі річки Кальміус, яка протікає по лінії розмежування між сторонами конфлікту. Такий проект, в даному випадку, буде мати дуже високий рівень загрози для сторін, котрі будуть його здійснювати.

Крім того, землі села Чермалик знаходяться в оренді Харвест Холдингу і не відомо, як поставиться Холдинг до буріння свердловин на своїй території і чи погодиться передати їх у володіння громаді села. З огляду на ці обставини, практичне здійснення проекту в селі Чермалик можливе після консультацій з керівництвом Харвест Холдингу та після переміщення лінії розмежування військових дій на схід від річки Кальміус.

КАРІТАС МАРІУПОЛЬ в пошуках «живої» води