Фахівчиня БФ «Карітас Маріуполь» допомогла пенсіонерці виправити помилку в документах і отримати право на розподіл житла

Фахівчиня БФ «Карітас Маріуполь» допомогла пенсіонерці виправити помилку в документах і отримати право на розподіл житла

За інформацією юристів, які консультують населення у Донецькій та Луганській областях, зокрема у населених пунктах поблизу «лінії зіткнення», велика кількість людей  має проблеми з документами на власні будинки, прибудинкові ділянки, земельні паї і не може здійснювати будь-які операції з нерухомістю або через відсутність документів, або через помилки у цих документах. Значною мірою це стосується людей старшого віку, які будували свої хати та отримували землю у 50-70-ті роки минулого століття. Тоді законодавство не вимагало такої ретельної реєстрації, що існує нині. Якісної юридичної допомоги люди тоді не мали, та й ніхто особливо не переймався правовою грамотністю населення – не було потреби. Нині законодавство вимагає документального підтвердження кожної дрібниці, що стосується приватної власності. Особливо в той час, коли стає питання продажу, наслідування, або, як у нашому випадку – розподілу власності. Помилки у документах – одна з таких «дрібниць».

У липні 2021 року до фахівчині Нижньотеплівського пункту надання безкоштовної правової допомоги БФ «Карітас Маріуполь» Тетяни Горької звернулася пенсіонерка Пархоменко Мирослава Іллівна 1944 року народження. Мешканка села Нижньотепле прийшла з рішенням Станично-Луганського народного суду Луганської області від 05.10.1976 року «Про поділ будинку», в якому вказане її ім’я, як «Пархоменко Мария Ильинична», а не Мирослава, як вказано у паспорті. Жінці було надано консультацію з роз’ясненням, щодо дій згідно законодавства. А саме: про необхідність звернення з заявою до найближчого державного реєстратора прав на нерухоме майно, а саме в ЦНАП Щастинської міської військово-цивільної адміністрації для проведення державної реєстрації права власності на житловий будинок. Пенсіонерка отримала рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, у зв’язку з неточними даними в імені.

«Тоді було складено заяву про встановлення факту належності правовстановлюючого документа, що має юридичне значення, до Станично-Луганського районного суду, в якому позивачка Пархоменко Мирослава Іллівна просить суд встановити факт, що рішення Станично-Луганського районного суду Луганської області від 05.10.1976 року «Про поділ будинку» на ім’я російською мовою «Пархоменко Мария Ильинична»  належить Пархоменко Мирославі Іллівні. 12 жовтня Станично-Луганський районний суд розглянув заяву та задовольнив її повністю», – розказує Тетяна Горька.

Серед звернень від мешканців громади є такі, що стосуються субсидій на оплату житлово-комунальних послуг. У зв’язку зі змінами у законодавстві, люди не можуть отримати субсидії через те, що  за адресами, де вони мешкають, зареєстровані діти або онуки, які фактично не проживають та ще й приїхати і оформити зняття з місця реєстрації не мають можливості. «Так  було складено вісім позовних заяв «Про визнання особи, такою що втратила право користування житловим приміщенням». Заяви відправлено на розгляд до Станично-Луганського районного суду. У листопаді чекаємо на ухвали суду», – каже Тетяна.

Загальна кількість звернень за час дії проекту у Нижньотеплому складає 525 людей.

***Цю статтю підготовано у межах проєкту «Впровадження нових моделей надання безоплатної правової допомоги через місцеві органи влади», що реалізується БФ «Карітас Маріуполь» у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

*Думки, зауваження, висновки або рекомендації, викладені в цій статті, належать  виключно авторам і не обов’язково відображають погляди ООН та урядів Данії, Швейцарії та Швеції.