Sweden
Helsinki
Sankt Peterburg

КАРІТАС МАРІУПОЛЬ в пошуках «живої» води.

on .

БО «КАРИТАС МАРІУПОЛЬ» надалі продовжить пошук та вивчення можливостей для забезпечення питною водою жителів даного населеного пункту.

За 35 верст від Маріуполя, на березі закруту річки Кальміус, розкинулося село Чермалик. Одне з найстаріших поселень Донбасу, вік якого понад двісті тридцяти років. Село засноване греками переселеними з Криму. Воно і сьогодні є місцем компактного їх проживання. Місцеві греки дбайливо зберігають місцеві діалекти, традиції і свою національну культуру. На початку минулого століття число жителів в селі Чермалик перевищувало три з половиною тисячі. Подальший відтік жителів в міста і подальша урбанізація, а також війни - друга світова і «гібридна» завдали селу демографічного удару. Сьогодні в селі проживає всього півтори тисячі жителів, причому велика частина з них - пенсіонери. Роботи в селі нема, основна частина населення живе за рахунок присадибної ділянки та особистого натурального господарства. Обстріли села бойовиками "ДНР", відсутність робочих місць, складності з отриманням медичної допомоги, складності з опалюванням в зимовий період - ось далеко не повний перелік проблем жителів села. Сюди ж можна віднести відсутність в селі питної води. Вода, яка надходить з водопроводу для пиття не придатна і жителі змушені купувати в магазині бутеліровану. Це теж проблема, з огляду на розміри пенсій у селян.

22 серпня група співробітників БО «КАРІТАС МАРІУПОЛЬ», що займається проектом забезпечення питною водою населених пунктів прифронтової смуги, зробила попереднє обстеження водокористування в селі Чермалик.

Село має в наявності дві свердловини, вода однієї з яких, судячи по паспорту, достатньо хорошої якості і придатна для пиття, проте її потужності не вистачає для задоволення потреб населення. Друга свердловина, потужніша за продуктивністю, але має воду низької якості. Вода з обох свердловин закачується в загальні водонапірні башти (цистерни), там змішується і в такому вигляді, придатна лише для технічних потреб, надходить споживачам. Слід зауважити, що цистерни, які використовуються в якості водонапірних веж, проржавіли, мають численні тріщини, вода з них постійно витікає назовні. В результаті близько них утворилося рукотворне болото. Очевидно, що найближчим часом відбудеться повне руйнування цистерн і село виявиться без централізованого водозабезпечення. В районі свердловини №1 можна зробити пробне буріння і в подальшому отримати більш потужну свердловину з метою поліпшити забезпечення населення питною водою. Однак такий проект навряд чи здійснимо зараз з огляду на те, що ця ділянка розташована на березі річки Кальміус, яка протікає по лінії розмежування між сторонами конфлікту. Такий проект, в даному випадку, буде мати дуже високий рівень загрози для сторін, котрі будуть його здійснювати. Крім того, землі села Чермалик знаходяться в оренді Харвест Холдингу і не відомо, як поставиться Холдинг до буріння свердловин на своїй території і чи погодиться передати їх у володіння громаді села. З огляду на ці обставини, практичне здійснення проекту в селі Чермалик можливе після консультацій з керівництвом Харвест Холдингу та після переміщення лінії розмежування військових дій на схід від річки Кальміус.